Bambu Nedir?
Sitemiz Test Modundadır. Siparişler Geçersiz Sayılacaktır.

Bambu Nedir?

Bambu bitkisi, Buğdaygiller familyasına dâhil olan ve birbirinden oldukça farklı görünen birçok türden oluşan bir bitkidir. Bambu insanoğlunun birçok alanda işine yaramakta ve kullanılmaktadır. Özellikle, son yıllarda ortaya çıkan bambu trendi ile ev dekorasyonunda sıkça kullanılma başlanmıştır. Asya’da, Kuzey ve Güney Amerika’da ve Afrika’da yetişirler.

Görülen en büyük bambu türü 80 cm kalınlığında ve 38 metre uzunluğundadır. Bazı bambu türleri çok seyrek olarak çiçek verebilir. Bambular iki farklı tipe ayrılırlar. Birincisi; ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip, ince yapraklı fakat oldukça büyük çiçekler veren bambulardır. İkinci ise; ot gibi büyüyen, boyları bir metreden fazla uzamayan ince zayıf türdür.

Esneklikleri sayesinde kırılmaya müsait bir yapıları vardır. Bambular gıda, kıyafet, mobilya, inşaat malzemelerine kadar çeşitli birçok alanda kullanılabilir. Çin ve Japonya’nın en önemli gelir kaynaklarından biri olan bu bitkinin yetiştiriciliği tamamen sabır isteyen bir iştir. Ekildikten sonra beş yıl boyunca uyur halde kalan tohum, ancak beş yıl sonunda yeşerir ve büyümeye başlar. Ancak filizlenmeye başladıktan sonra büyüme hızı oldukça yüksek olan bitki, kısa bir süre içerisinde metrelerce uzunluğa ulaşmaktadır.

Bambu Ağacı 

Bambu, sıcak ülkelerde yetişen, mobilya, merdiven, baston yapımı gibi birçok alanla kullanılan bir tür kamıştır. Hint kamışı olarak da bilinir. Bambu dünya üzerinde en çok tropikal iklim bölgelerinde yetişir.

Toprağın altında kalan kalın bir gövdesi vardır ve dallanarak büyür. Bu gövdelerin uzunluğu türüne göre değişkenlik göstermektedir. Şerit görünümündeki yaprakları, yaşlı bitkilerde dallardan, genç olanlarında ise gövdeden çıkar. Bambular uzun ömürlü bitkilerdir. 120 yıla kadar yaşayan türlerine rastlanabilir.

Bilimsel adı  Bambusoideae olan bitkinin 1300’den fazla türü olduğu bilinmektedir. Bambuseae adı verilen türü ince yapraklı, ağaç gibi büyüyen ve odunlaşan bir özelliğe sahiptir. Yaprakları ince olmasına rağmen oldukça geniştir. Bu türler büyümede oldukça başarılıdır.

38 metreye kadar uzayan bu ağaçların kırılma olasılıkları çok düşüktür. Kırılmaya karşı dayanıklı olmalarını ise esneklik özelliğine borçludurlar. Dünyada çok eski yıllardan bu yana yetiştirilen ve birçok alanda kullanılan bitki, ülkemizde 2000’li yılların başlarında popüler olmaya başlamıştır.

Asya ülkelerine kıyasla Türkiye’de kullanım oranı yine de düşük olan bambular; esneklik, hava geçirmesi ve sağlamlık gibi özellikleri sebebiyle müzik aletleri, tekstil ürünleri, masa-sandalye yapımı olmak üzere birçok alanda tercih edilir hale gelmiştir.

KAYNAK : Web - Bilgi Hanem
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0850 460 16 16