Bambu Ve Hijyen
Sitemiz Test Modundadır. Siparişler Geçersiz Sayılacaktır.

Bambu Ve Hijyen

Bambu lifleri içerdiği ve “bambu kun” denilen madde sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. İç giyimde kullanıldığında ciltte bakterilerin üremesine ve alerji oluşmasına engel olur. Yapılan bazı testlerde bambu liflerine ve pamuk liflerine bakteri bulaştırılmış ve bir süre sonra bambu lifinin üzerindeki bakteri miktarının azaldığı, pamukta ise bakteri miktarının arttığı gözlemlenmiştir.

Bambu son yıllarda tekstil ve giyim ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Sadece bambu ipliği kullanılarak çeşitli giyim eşyaları üretilebildiği gibi pamuk ipliği ve çeşitli sentetik ipliklerle de değişik oranlarda karıştırılarak kullanılması mümkündür. Karışım ipliklerle üretim yapılmak istendiğinde; karışımda bambu lifinin yer alması son ürünün antibakteriyel özelliğini olumlu yönde etkilemektedir. Karışımlarda bambu lifinin miktarı arttıkça daha yüksek düzeyde antibakteriyel özellik elde edilir. Etkili bir antibakteriyel özellik elde etmek için karışımda bambu lif oranının en az yüzde 70 oranında olması tavsiye edilmektedir.

Bambu Mutfak Ürünleri Kullanmanız İçin 5 Neden

Bambu ürünleri bu kadar sağlıklı yapan ne diye sorduğumuz zaman gördük ki bunun en önemli sebebi bitkinin yetiştirilirken herhangi bir kimyasal madde, ilaç, gübre gibi koruyuculara ihtiyaç duymaması. Tamamen organik olarak, kendi kendine büyük bir hızla büyüyen ve çoğalan bambu bitkisinden üretilen ürünler de doğal olarak organik ve sağlıklı. Yediğimiz her gıdanın kimyasal katkılı ve genetiği değiştirilmiş, dokunduğumuz çoğu eşyanın sentetik olduğu günümüzde “sağlıklı” ürünlerle sağlıklı yaşayabilmek gerçekten zor. Ama imkansız sayılmaz. Belki tüm hayatımızı ve kullandığımız bütün ürünleri değiştiremeyiz ancak değişimi mutfakla sınırlı tutmak bile büyük bir fayda sağlar. Tabii bu da sadece yediğimiz besinleri değil mutfakta kullandığımız besinlerle temas eden mutfak gereçlerini ve temizlik malzemelerini de kapsadığı sürece. Bambu Mutfak Ürünleri, başka bir deyişle bambu bitkisinden elde edilen tabak, kâse, kesme tahtası, kaşık, spatula, servis tabakları ve tepsileri gibi ürünler yediğimiz gıdalara direkt temas eden ürünlerden olduğu için belki de sağlıklı bir yaşam adına atabileceğiniz en önemli ve uygun fiyatlı ürünlerden. 
 
Peki biraz daha spesifik olmak gerekirse, neden bambu mutfak ürünleri kullanmalısınız?

 Bambu Mutfak Ürünleri Ekolojiktir 

Bambu mutfak ürünlerinde kullanılan bitki aslında ağaç olan bambu değil, Bambu Nedir? Nerelerde Kullanılır? yazısında bahsettiğimiz bambu bitkisi çeşitlerinden Olyreae isimli bambunun çalı (ot) halindeki türü.  Dolayısıyla bambu mutfak ürünleri kullandığınızda bir ağacı katletmiyor, bir ormanı yok etmiyorsunuz. Üstelik büyük bir hızla ve herhangi bir dış müdahaleye, kimyasala ihtiyaç duymadan kendini yenilediği için kullanılan Olyreae (bambu bitkisi) hızla tekrar büyüyor. 
 
Bambu Mutfak Ürünleri Sağlıklıdır
  
Bambu bitkisi tropik ve bol yağmur alan bölgelerde ekstra herhangi bir müdahelede bulunmaya gerek olmadan kendi kendine büyür. Doğal veya sentetik hiçbir gübre, kimyasal madde kullanılmaz. Dolayısıyla yapısı itibariyle organik bir üründür. 
Ayrıca bambu mutfak ürünleri diğer ahşap mutfak ürünlerine kıyasla daha az sıvı absorbe eder, bu yüzden her zaman daha temizdir ve bakteri barındırmaz. 

Kesme tahtası olarak kullanıldığında ise bıçakların ürüne verdiği zarar ve çizikler plastik ve diğer ahşap ürünlere oranla çok daha azdır. Bu da bambu dışındaki materyallerden yapılan ürünlerde oyuklarda gıda artığı birikmesi gibi sağlıksız koşulların bambu mutfak ürünlerinde çok daha az oranda yaşanmasını sağlar. 
 
Bambu Mutfak Ürünleri Uzun Ömürlüdür

Bambu yapısı itibariyle hafif, sağlam ve esnek bir materyaldir. Üstelik suya karşı da dayanıklıdır. Kolay kolay kırılmaz, çizilmez ve bozulmaz. Bu da bambu ürünlerin ahşap ve diğer malzemelerden yapılan mutfak ürünlerine kıyasla daha uzun süre orjinal halini korumasını ve kullanılmasını sağlar. 
 
Bambu Mutfak Ürünleri Nem, Isı ve Kokuya Karşı Dayan��klıdır

Aslında nem, ısı veya türlü kokular herhangi bir mutfak ürününe dokunabilir, bambu mutfak ürünleri de buna dahil. Ancak bir ürünün nem veya koku açısından rahatsız edici olması üzerinde biriktirdiği bakteriler sayesindedir. Başka bir deyişle, fazlasıyla bakteri barındıran bir ürün nemle temas ettiğinde kötü kokular yayılır ancak bakterilerin barınmasına ve üremesine uygun ortam sağlamayan bir başka ürün aynı nemli ortamda bile olsa kokmaz veya rahatsız edici başka özellikler sergilemez. 
Bambu bitkisi sahip olduğu bamboo kun isimli antioksidan madde sebebiyle üzerinde bakteri barındırmaz ve dolayısıyla ısı, nem gibi ortam koşullarından olumsuz anlamda etkilenmez. 
 
Bambu Mutfak Ürünleri Estetik Bir Görünüme Sahiptir

Şimdiye kadar bambu mutfak ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına faydalarından ve de fonksiyonel özelliklerinden bahsettik. Mutfak ürünlerinin bir kısmının dekorasyon anlamında da öneminden dolayı estetik görünümleri de bir karar verme kriteri. Bambu mutfak ürünleri sahip oldukları ahşap görünümü ile son derece şık ve kaliteli dururlar. Üstelik ahşap materyallerden çok daha fonksiyonel ve sağlıklı olmayı sürdürerek. 

KAYNAKLAR : Web - Toprakla Gelen / Web - Fiyatım Bu Kurumsal

E-BÜLTEN ABONELİĞİ
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0850 460 16 16